Akümülasyon Nedir? Kripto Paralarda Akümülasyonun Anlamı?

Akümülasyon Nedir? Kripto Paralarda Akümülasyonun Anlamı?

Sözlük
Mart 14, 2021 tarafından OttOCrypto
923
Kripto para fiyatının belli bir süre zarfında stabil hareket etmesi ve yatay bir düzlemde seyretmesi Akümülasyon olarak adlandırılır. Sizin için Akümülasyon Nedir? sorusuna yanıt aradık. Akümülasyon Nedir? Kripto paralar dönem dönem yükseliş ya da düşüş trendlerine girmeden herhangi bir dalgalanma görmeden, dar kapsamlı fiyat aralığında düşük oranlı hareket kabiliyeti ile kısır bir döngüde sıkışıp kalabilir. Kripto
Akümülasyon Nedir?

Kripto para fiyatının belli bir süre zarfında stabil hareket etmesi ve yatay bir düzlemde seyretmesi Akümülasyon olarak adlandırılır. Sizin için Akümülasyon Nedir? sorusuna yanıt aradık.

Akümülasyon Nedir?

Kripto paralar dönem dönem yükseliş ya da düşüş trendlerine girmeden herhangi bir dalgalanma görmeden, dar kapsamlı fiyat aralığında düşük oranlı hareket kabiliyeti ile kısır bir döngüde sıkışıp kalabilir. Kripto para Borsalarında bu durum “Accumulation” Türkçe karşılığı “Akümülasyon” olarak nitelendirilir.

Tıp literatüründe Herhangi bir ilaç veya zehirli maddenin değişik nedenlere bağlı olarak bazı organ veya dokularda birikmesine Akümülasyon denmektedir. 

Ticari literatürde ise Mal ve sermayenin toplanıp birikme sürecine, tasarrufların yeni yatırımlar şeklinde sermaye stoğuna eklenmesine ya da  işletmede kazancın kar payı olarak dağıtılmayıp özkaynağa eklenmesine de Akümülasyon denir.

Objelerin sanat malzemesi olarak rastgele kullanılması da Akümülasyon olarak adlandırılır.

Akümülasyon Nedir?

All Time High Nedir? / En Yüksek Fiyat Nedir?

Birçok forum sitesinde ya da analiz yapan uzmanların makalelerinde örnekle;

  • Ethereum 1500 $ engelini aştı ve yeni bir ATH kurdu!
  • Bitcoin fiyatında yeni bir ath! 13 Mart  2021’de 61.025 $ ‘dan işlem gördü.
  • 2020 boğa koşusunda, birçok kripto para birimi yeni All Time High rekorlarını kırdı, Bitcoin% 300 yükseldi ve yılın Aralık ayında ATH yeniledi.

gibi ifadeler görmek mümkün. Özellikle kripto para piyasasında çok kez karşılaştığımız bu kavram, bir varlığın tarihinde ulaştığı en yüksek fiyatı ifade eder.

ATH, “All Time High” kelimelerinin kısaltmasıdır. All kelimesi “tüm” Time kelimesi “zaman” High kelimesi ise “yüksek” anlamı ihtiva eder. İfade, evrensel finans jargonunun en çok kullanılan kısaltmalarındandır.

ATL Nedir?

ATH’nin tam aksine, bir varlığın işlem yaptığı en düşük fiyat noktası  ATL (Tüm Zamanların En Düşük) olarak adlandırılır. Bir ATH kırıldığında görülen etki benzer şekilde, ATL kırılmalarında da gözlemlenir. Ancak ters istikamette.

Bir kripto para herhangi bir sebep olmadan yada belirli bir sebepten aşağı hareketini devamlı sürdürebilir ve ATL’ye ulaşmak varlığın geleceği hakkında belirsizlikler doğurur.

Akümülasyon Nedir? sorunuza geniş bir açıklama getirmeye çalıştık. Sizin de konu hakkındaki fikirlerinizi almak ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmeniz adına buradayız.

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X