Block Height Nedir? Blok Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Block Height Nedir? Blok Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Sözlük
Nisan 3, 2021 tarafından OttOCrypto
312
Bir blok zincirinde ortaya çıkmış blok sayısını ifade eder. Örneğin, başlangıç bloğu sıfır yüksekliğine sahiptir. Sizin için Block Height Nedir? Blok Yüksekliği Ne Anlama Gelir? sorularına yanıt aradık. Block Height Nedir? Blockchain’deki her blok bir blok yüksekliği değerine sahiptir. Genesis bloğu olarak adlandırılan başlangıç bloğu, sıfır olarak tanımlanır ve bu öncesi olmadığı anlamına gelir. Bloklar,
Block Height Nedir?

Bir blok zincirinde ortaya çıkmış blok sayısını ifade eder. Örneğin, başlangıç bloğu sıfır yüksekliğine sahiptir. Sizin için Block Height Nedir? Blok Yüksekliği Ne Anlama Gelir? sorularına yanıt aradık.

Block Height Nedir?

Blockchain’deki her blok bir blok yüksekliği değerine sahiptir. Genesis bloğu olarak adlandırılan başlangıç bloğu, sıfır olarak tanımlanır ve bu öncesi olmadığı anlamına gelir.

Bloklar, blok zincirinde meydana gelen faaliyetleri veri olarak depolarken bloğun yüksekliği, bahsi geçen blok öncesinde zincirde bulunan blok sayısına işaret eder. Yeni blokların oluşum hızının da bir nevi ölçüsü olan blok yüksekliği, bloklar için aynı zamanda bir tanımlayıcıdır. 

Madencilerin çözdüğü kripto bulmacalar sayesinde oluşan bloklar aynı anda iki taraflı operasyona maruz kaldığında aynı yükseklikte iki blok meydana gelir.

Mükerrer blok durumu kimi zaman bir fork’un ivmelenmesine neden olurken, kimi zaman terk edilmesi ile sonuçlanır. Bu duruma düşen bloklar zincir ağında görüntülenemezler.

Block Height (Blok Yüksekliği) Nedir?

Fork (Çatallanma) Nedir? 

Kripto para birimlerinin bağlı olduğu mevcut blockchain ağlarında ayrı kopyalar halinde bölünmesine Folk (çatallanma) adı verilir.

Fork işlemi bazen sistemde bulunan bir hatanın giderilmesi veya geliştirilmesi amacı ile, bazı durumlarda ise blockchain ağından ayrılarak kurulan yeni blockchain sistemi ile kendi kripto para birimini çıkartması şeklinde gerçekleşir.

Örneğin; Bitcoin’de bulunan bazı hataların (hız, güvenlik vs.) düzeltilmesi amacı ile bir fork (çatallanma) gerçekleşmiş ve bu fork sonucunda bir altcoin (Bitcoin Cash) ortaya çıkmıştır.

Block Height (Blok Yüksekliği) Nedir?

Block Reward Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bir çeşit teşvik primi olan Block reward, onaylanan işlemlerin bloklarını oluşturarak zincire dahil eden madencilerin, emekleri karşılığında aldığı ödülün kripto para ekosistemindeki tanımıdır.

Madencilik esaslı kripto paralar görece merkeziyetsizdir ve piyasaya girişleri kişi ya da kurumlar tarafından değil sadece bu amaca hizmet eden madenciler tarafından gerçekleşir.

Üretilen kripto paralar madenciye block reward olarak döner. Örneğin Bitcoin, tamamlanan her blok için 25 Bitcoin ile ödüllendirmektedir.

Block Explorer Nedir?

Blok Gezginlerini, artık hayatımızın birer parçası olan Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Opera, Brave, Vivaldi vb. internette gezinmemizi sağlayan araçlar, ya da Google, Microsoft Bing, Baidu, Yahoo, Yandex gibi arama motorları gibi düşünebilirsiniz.

Block Explorer’lar kullanıcıların, web tarayıcılarında olduğu gibi, blockchain ağında gezinebilmesini sağlar.

Kripto ekosisteminde “blok zinciri Google’ı” olarakta anılan blok gezginleri, zincir geçmişindeki tüm işlemleri, güncellemeleri, ağ hash hızı ve işlem büyümesi gibi verilerin yanında, adresler ve ücretler gibi verilerin görüntülenmesine olanak sağlayan web adres ya da uygulamalarıdır.

 

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X