Block Reward Nedir? Blok Ödülü Nedir Ve Nasıl Kazanılır?

Block Reward Nedir? Blok Ödülü Nedir Ve Nasıl Kazanılır?

Sözlük
Nisan 3, 2021 tarafından OttOCrypto
325
Bloklarda bulunan şifrelenmiş işlem kayıtlarının doğruluğunu teyid eden madenci/madencilere verilen teşvik ödülüdür. Sizin için Block Reward Nedir? Blok Ödülü Nedir Ve Nasıl Kazanılır? sorularına yanıt aradık. Block Reward Nedir? Nasıl Kazanılır? Bir çeşit teşvik primi olan Block reward, onaylanan işlemlerin bloklarını oluşturarak zincire dahil eden madencilerin, emekleri karşılığında aldığı ödülün kripto para ekosistemindeki tanımıdır. Madencilik esaslı kripto
Block Reward Nedir?

Bloklarda bulunan şifrelenmiş işlem kayıtlarının doğruluğunu teyid eden madenci/madencilere verilen teşvik ödülüdür. Sizin için Block Reward Nedir? Blok Ödülü Nedir Ve Nasıl Kazanılır? sorularına yanıt aradık.

Block Reward Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bir çeşit teşvik primi olan Block reward, onaylanan işlemlerin bloklarını oluşturarak zincire dahil eden madencilerin, emekleri karşılığında aldığı ödülün kripto para ekosistemindeki tanımıdır.

Madencilik esaslı kripto paralar görece merkeziyetsizdir ve piyasaya girişleri kişi ya da kurumlar tarafından değil sadece bu amaca hizmet eden madenciler tarafından gerçekleşir.

Üretilen kripto paralar madenciye block reward olarak döner. Örneğin Bitcoin, tamamlanan her blok için 25 Bitcoin ile ödüllendirmektedir.

Block Reward Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

Bitcoin örneğinden gidecek olursak alım, satım ve transfer işlemleri kripto paranın bağlı olduğu Blockchain kayıtlarına işlenir. Ardından işlemlerin üyeler tarafından onaylanması beklenir. Onayın ardından ilgili tutar cüzdanınızdan düşülür ve karşı tarafa eklenir. 

Bu transfer işlemleri blok zincirlerine Madenciler tarafından işlenir. Yapılan ve yapılacak olan tüm Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği blockchain kayıtları herkes tarafından görüntülenebilir verilerdir. Madenci bu işlem sonunda bloğu tamamladığı için ödül olarak belirli bir miktarda Bitcoin kazanır.

Bitcoin madenciliğinin çalışma prensibi, üretilen blokların şifrelenmiş versiyonlarını oluşturmak ve bunu onaylamak üzerinedir. Bu bloklar içerisinde yapılan finansal işlemler kayıt altında kalır. 

Blok yapımı masraflı bir mesaidir. İnternet bağlantısına, güçlü bilgisayar işlemcilerine ve sabırlı çalışma disiplinine ihtiyaç duyar. 

Maksimum arz’ın 21 milyon coinle sınırlı olduğu sistemde 2020 itibariyle, miktarın neredeyse %90’ının yaratılmış olmasına aldanmamak gerekir. Kalan coinlerin yaratılmasının yüz yıl kadar süreceği tahmin edilmektedir. Bunun nedeni, madencilik ödüllerini kademeli olarak azaltan Halving sistemidir.

Sınırlı bir arza sahip olmakla birlikte henüz tüm birimler dolaşımda değildir. Yeni coinler yaratmanın tek yolu madencilik adlı süreç ile mümkün olabilecektir.

Block Reward Nedir?

Blockchain Nedir?

Değiştirilemez verilerle devamlı şekilde genişleyen veritabanı teknolojisidir. Birbirine bağlı blokların sürekli genişleyerek oluşturduğu bu eşten eşe zincir sisteminin herhangi bir merkezi olmamakla birlikte, akla gelebilecek her çeşit otoriteden de bağımsız olduğu iddia edilir.

Block Reward Nedir? Nasıl Kazanılır?

Blockchain Teknolojisinin Dağıtık Çalışma Prensibi

Bu teknoloji genellikle akla kripto para birimlerini getirse de, daha şimdiden pek çok başka alanda kullanılmaktadır. 

Teknoloji; bankalardan, noterlere, devlet dairelerinden, ticarete neredeyse tüm iş kollarına bir şekilde adapte edilebilmekte ve beraberinde devrimsel kolaylıklar getirmektedir.

Blockchain teknolojisinin en önemli özellikleri; 

  • Anonimdir çünkü teknolojinin gerçek manada bir sahibi yoktur.
  • Dağıtıktır çünkü ağdaki herkesin kontrolü altındadır.
  • Merkeziyetsizdir çünkü kimsenin tekelinde değildir.

Herkesin erişebildiği bu sistemin kayıtlarını kimse bozamaz ya da hackleyemez. Bu gibi art niyetli çabaların başarılı olabilmesi; milyarlarca kopyası bulunan ve kayıt defteri olarak adlandırılan tüm blokların değiştirilmesini gerektirir. Bu imkansızın bir tık üzerindeki ihtimal dahi sürekli teste tabidir.

Block Reward Nedir? Blok Ödülü Nedir Ve Nasıl Kazanılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Sizin de konu hakkındaki fikirlerinizi almak ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmeniz adına buradayız.

 

1 Yorum

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X