Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği Var Mı?

Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği Var Mı?

Blockchain Kripto Paralar
Mart 14, 2021 tarafından OttOCrypto
469
Hemen her kripto paranın kendine has bir hikayesi vardır fakat hiçbiri Dogecoin kadar epik olamaz. Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Dogecoin (Doge) fenomeni, aslında sadece kripto para piyasasını hicvetmek için projelendirilmiş bir eğlence aracı olarak sunulsa da, günümüzde neredeyse dünyanın en büyük kripto para birimleri arasında yeralmaktadır.
Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği Var Mı? Dogecoin Nasıl Alınır? Dogecoin Kaç TL ? Hemen her kripto paranın kendine has bir hikayesi vardır fakat hiçbiri Dogecoin kadar epik olamaz. Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Dogecoin (Doge) fenomeni, aslında sadece kripto para piyasasını hicvetmek için projelendirilmiş bir eğlence aracı olarak sunulsa da, günümüzde neredeyse dünyanın en büyük kripto para birimleri arasında yeralmaktadır. Sizin için Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği Var Mı? sorularına yanıt aradık.

Dogecoin Nedir? 

Dogecoin, adını internetin bir başka fenomeni Shiba Inu cinsi köpekten alır. Bir Adobe çalışanı olan Jackson Palmer, 2013 yılında ortaya çıkıp mantar gibi üreyen altcoinler için, geleceklerine dair inancının olmadığını sıklıkla dile getiriyordu.

Şaka amaçlı attığı bir tweet’le Dogecoin’e yatırım yaptığını söyleyen Palmer, beklediğinin üzerinde bir ilgi ile karşılaşınca yüzündeki şaşkın ifadeyi komidinin üzerine bırakıp, www.dogecoin.com’u kurdu. 

Gelen tepkiler ve teşvikler üzerine piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra web sitesi tökezleyince, bu projeyi gerçeğe dönüştürmek için Jackson Palmer’a ulaşan Markus, şimdilerde Dogecoin olarak bilinen şey üzerinde çalışmalara başlamış oldu.

Piyasaya sürüldükten kısa süre sonra, sosyal medyada hızla yayılan bu deneysel kripto para birimi aylar içinde, oldukça kalabalık bir kitlesel harekete, multi-milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Altyapısı Litecoin’in Scrypt protokolüne dayanmasına rağmen, Litecoin’in 2,5 dakikalık blok süresine karşılık Dogecoin 1 dakikalık performansı, çok daha hızlı olduğunu gösterir. Hızlı işlem süreleri, düşük işlem ücretleri ve  kendine has sosyal yapısı ile Dogecoin tam bir 21. yüzyıl fenomenidir.

Dogecoin Nedir? sorusunu sanırım yanıtladık. Şimdi Dogecoin Nedir? sorusunun beraberinde getirdiği diğer soru işaretlerini cevaplandırmaya çalışalım.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Diğer birçok kripto para birimi gibi, Dogecoin’i edinmenin birkaç yolu vardır. Kendiniz kazabilir veya mal ve hizmetler için ödeme olarak kabul edebilirsiniz. Ancak en kolay yöntem, bir kripto para birimi değişimi yoluyla satın almaktır. Tipik olarak, önce  Bitcoin veya başka bir popüler para satın almanız , ardından DOGE ile takas etmeniz gerekir.

Dogecoin’inizi aldıktan sonra, onu herhangi bir kripto para biriminde olduğu gibi kullanabilirsiniz – bir donanım cüzdanında uzun süre tutabilir , diğer paralarla takas edebilir, mallarla takas edebilir veya başkalarına bahşiş verebilirsiniz. Çeşitli perakendeciler için hediye kartları ve kuponlar satın alabileceğiniz için belki de harcamanın en kolay yoludur.

Dogecoin Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

DOGE ile yapılan işlemlerin merkezinde; aracı olmadan kullanılan, merkezi olmayan ağlara güç veren, bir blok zincir yatmaktadır.

Ağdaki düğümler işlemlerin geçerliliğini kontrol eder ve çalışmaları için yeni Dogecoinler ile ödüllendirilir. Yani madeni paralar topluluk üyeleri tarafından çıkarılır.

Dogecoin içeren yeni işlemler her dakika doğrulanmakta ve kullanıcılarına Litecoin, Bitcoin ve diğer popüler paralarla karşılaştırıldığında çok daha hızlı bir işlem süresi vadetmektedir.

Bu kripto para etrafında inşa edilen topluluk, hayırsever eylemler için organizasyon ve destek yoluyla kullanımını teşvik eden,  Dogecoin’in kripto meraklıları arasındaki dost imajını güçlendirilmesini amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir vakıf dahi kurmuştur.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin Vakfı’nın Faaliyetleri Nelerdir?

Dogecoin Reddit üzerinde 100.000’den fazla arkadaş canlısı üyesi ile örnek alınması gereken amaçlar etrafında toplanmış bir gruptur.

Dogecoin topluluğu, Reddit gibi sitelerde, kullanıcıların içerik oluşturucularını ödüllendirmek için küçük miktarlarda Dogecoin gönderdiği bir bahşiş sistemi ile başlamış, kısa zamanda hızını alamayarak bir gönüllü iyilik hareketine dönüşmüştür.

Grubun 2014’te kurduğu Dogecoin Vakfı;

Nakit sıkıntısı çeken Jamaikalı kızak takımının 2014 Olimpiyatları’na gönderilmesine yardımcı olmak için kısa sürede topladıkları 50.000 dolar’la,

Kenya’da temiz su erişimini iyileştirmek için bir hayır kurumu ile işbirliği yaparak topladıkları 30.000 dolar’la,

NASCAR pilotu Josh Wise’a sponsor olmak amacıyla topladıkları   55.000 dolar’la 

kısacası gerek komik, gerek ironik, kimi zamanlarda ise ilham kaynağı uygulamalarla hatırı sayılır bir sempatiye mazhar oldular. 

2015 yılında Dogecoin’in kurucusu Jackson Palmer, Degecoin’den ayrılarak herkesi şaşırtmış,  Dogecoin Ocak 2018’de,

2 milyar dolarlık piyasa değerini aşarak, en büyük kripto paralar arasında yerini almıştır.

Dogecoin Vakfı’nın Faaliyetleri Nelerdir?

Tik Tok Dogecoin’i Nasıl Etkiledi? 

James Galante (@jamezg97) isimli TikTok kullanıcısı,  yayınladığı bir videoda “Haydi hepimiz zengin olalım” başlığını kullanarak 

0.0023 dolar olan Dogecoin’e herkesin 25 dolar yatırmasını ve fiyat 1 dolar olana kadar beklemesini istiyordu. Bu yatırımcının yaklaşık 10 bin dolar elde etmesini sağlayacaktı.

0.0023 dolardan Dogecoin’e 25 dolar yatırmak 10 bin 869 Dogecoin elde edilmesine yarayacak, fiyat da 1 dolar olduğunda kazanılan rakam 10800 dolar civarına ulaşacaktı

Yani bu durum yaklaşık yüzde 43 bin 300’lük bir kazanç anlamına geliyordu. Evet sizi biraz rakama boğmuş oldum, buna alışmanızda fayda var…

Videonun viral olmasının ardından zenginlik hayaliyle Dogecoine yatırım yapan binlece TikTok kullanıcısı 24 saat gibi kısa bir sürede DOGE fiyatlarını uçurmuş, coinin fiyatı iki günde yüzde 124’ten fazla artmıştı. Ancak olayın etkisi bununla kalmamış, büyük kripto para borsaları DOGEcoin için listeleme yarışına dahi girmiştir.

Bazılarına göre eğlence için üretilen Dogecoin 2017 Boğa sezonunda ciddi şekilde yükselmiş, daha sonra ciddi düşüşler yaşasa da hayatta kalmayı başarmıştır. 2017’de yükselen birçok altcoin sonraki Ayı sezonunda yok olmuş olsa da Dogecoin tüm bu zamana direnmeyi başarmış, Hatta direnmenin ötesinde ilk 40 büyük kripto para arasına bile girmiştir.

Tik Tok Dogecoin’i Nasıl Etkiledi? 

Elon Musk Doge’cu mu?

Dünyanın en zengin insanı ünvanını Amasonun sahibi Jeff Bezos’a teslim edip edip geri alan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, özellikle Twitter’dan sık sık kripto paralar hakkında yorumlarda bulunmaktadır.

Bir  takipçisinin “Elinde hiç Dogecoin var mı” sorusuna “Hayır ama belki bir gün” diye yanıt vermesi,

Yazar Ben Mezrich’in “Bir daha Bitcoin ile ödeme almayı asla geri çevirmeyeceğim” yorumunu “ben de” diye yanıtlaması

Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling’in BTC hakkındaki bir yorumuna cevapla “Dijital paraların şişirilmekte olan fiat paralardan çok daha uygun” olduğunu söylemesi, bunlara örnek gösterilebilir, ayrıca

BTC yatırımcıları tarafından  Musk’a yıllardır, Bitcoin ile Tesla Model 3 yada Mars’a bilet satın alıp alamayacakları gibi soruların gelmekte olduğunu da belirtelim.

Ciddiyeti şüpheli olmakla birlikte, sürekli Dogecoin ile alakalı açıklamalar yapan Musk’ın elinde Doge olmaması da bir Dogecoin ironisi olsa gerek.

Elon Musk Doge’cu mu?

Kaç adet Dogecoin Var?

İlk yaratıldığında enflasyona karşı koruma amacı ile 100 milyarla sınırlanan arz, daha sonra ciddi fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için, sınırsız olarak tekrar güncellenmiştir.

Dogecoin’in sınırsız arza sahip olmasının iyi tarafı, fiyatının nispeten stabil olması, olumsuz yanı ise fiyatının yine aynı sebeple görece düşük kalmasıdır. 

En nihayetinde yatırımcıların kripto para dünyasına giriş sebebi yatırım olduğu üzere Dogecoin, kendisi gibi ironik şekilde yatırım amacı ile gelen kullanıcılardan daha az ilgi görmektedir.

Kaç adet Dogecoin Var?

Dogecoin’in Geleceği

Dogecoin’un bir Twitter şakası ile başlayan hikayesinin meşru bir itibar kazanması ve böylesine sosyolojik bir fenomene dönüşmesi, kurucu ortaklarından Jackson Palmer’ın dahi; İnsanların bu kripto parayı neden böylesine ciddiye aldığını anlamlandıramadığına dair eleştiriler getirmesine yol açtı.

Çok sayıda dolandırıcının, Dogecoin’in ilk zamanlarında toplulukta yer alan birçok kişi üzerinden haksız kazanç elde ettiğini de unutmamak gerekir. 

Tabi, Dogecoin’in her geçen gün büyüyen topluluğunun zaman içerisinde birbirine sahip çıkma konusunda oldukça ustalaştığını da belirtmekte fayda var. Dogecoin Nedir? Dogecoin’in Geleceği Var Mı? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Sizin de konu hakkındaki fikirlerinizi almak ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmeniz adına buradayız.

2 yorum

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X