Metaverse (Sanal Evren) Nedir?

Metaverse (Sanal Evren) Nedir?

Rehber
Ocak 16, 2022 tarafından OttOCrypto
354
Metaverse meselesine geniş bir açıklama getirme gereği duyduk. Buyrunuz… İlk olarak bir bilim kurgu romancısı Neal Stephenson tarafından yazılan ve 1992 yılında yayınlanan “Snow Crash” adlı eserde karşımıza çıkan metaverse kavramı gerçek oldu ve söz konusu teknolojiyi geliştiren platformlara olan ilgi son dönemde oldukça arttı. Alışveriş için kripto para birimlerini kullanan ve altyapısı blockchain ,Web 3.0
metaverse-nedir-metaverse-gelecegi-nedir-min

Metaverse meselesine geniş bir açıklama getirme gereği duyduk. Buyrunuz…

İlk olarak bir bilim kurgu romancısı Neal Stephenson tarafından yazılan ve 1992 yılında yayınlanan “Snow Crash” adlı eserde karşımıza çıkan metaverse kavramı gerçek oldu ve söz konusu teknolojiyi geliştiren platformlara olan ilgi son dönemde oldukça arttı.

Alışveriş için kripto para birimlerini kullanan ve altyapısı blockchain ,Web 3.0 gibi yeni teknolojiler sayesinde hazırlanan sistem hakkında

Meta Veri  (Sanal Evren) Nedir?

Metaverse, yaşadığımız ve ekseriyetle pekte bayılmadığımız dünyamızın, hareket kabiliyetimizi sınırsız kılan ve mekan kavramını gerçek zamanlı manipüle eden sanal bir iz düşümüdür. Binaların, avatarların, arazilerin hatta isimlerin dahi kripto varlıklar aracılığıyla alınıp satılabildiği sanal bir dünya simülasyonu olan Metaverse ağı size, arkadaşlarınız ile oturduğunuz yerden toplanıp, oturduğunuz yerden gezip tozmanıza imkan sağlayan şişmanlatıcı bir deneyim sunar. Tamam şişmanlatma kısmı kötü bir şakaydı…

Pandemi şartları ofis çalışanlarını evde çalışmaya mecbur ederken eğlenceli tüm sosyal aktivitelerin de sonunu getirdi. Hal böyle olunca kullanıcılar yeni eski tüm platformlarda çevrimiçi olup kendilerini en iyi hissedecekleri kaynağı aradılar.

Pandeminin beklenenden uzun sürmesi ile beraberindeki karantina günleri “Metaverse” konseptinin hızla gelişmesi ve popülerlik kazanması sonucunu doğurdu. Ne kadar olsa henüz emekleme döneminde olan teknolojinin yakın zamanda nerelere gideceğini öngörebilmek için ar-ge yatırımı yapan şirketleri saymak yeterli gelecektir. Aslında “Facebook” şirket adını “Meta” olarak değiştirdi desek yeterli olur sanırım.

Farklı Yaklaşımlar!

Şu an iki çeşit meta veri yaklaşımı hakim…

Bunların ilki NFT’leri ve kripto para varlıklarını kullanarak kendi evinizi yurdunuzu kurmanıza olanak sağlayan, blockchain tabanlı bir yaklaşım. İnsanların kendi arazilerini satın alarak kendi sanal ortamlarını yaratmalarına imkan sunan Decentraland ve The Sandbox gibi platformlar bu kategorinin en popüler örnekleri.

Genel olarak kullanıcıların iş yada eğlence amacıyla bir araya gelebilmelerine imkan sağlayan Roblox, Fortnite ve Minecraft gibi platformların en azından şimdilik başını çektiği ikinci yaklaşım ise biraz daha kreatif kullanıcıya odaklı. Oyunlarda rekabeti keyifli hale getiren ve kullanıcıların işbirliği yaparak kendi oyunlarını oluşturabilmelerine kadar bir dizi fırsata olanak sağlayan platformlar sanal dünyalara da atıfta bulunurken meta veriyi kullanıyor.

Facebook Inc. Temmuz’da meta veri tabanı üzerine çalışabilecek bir oyun ekibi oluşturduğunu açıklamıştı.

Metaverse’de Alım Satım Ve Para Kazanma

Metaverse platformunda alım satım ve para kazanma yollarına gelecek olursak, katılımın ücretsiz olması sizi yanıltmasın! Blockchain teknolojisi kullanan bu yapılar, sanal varlık alım satımı ile ilgilenen ya da ticaret yapan kullanıcılar için platformun kendi kripto para varlıklarını kullandırma mecburiyeti gerektiriyor. Örneğin sanal varlık satın almak veya takas edebilmek için, Decentraland platformunda “MANA” Sandbox platformunda ise “SAND” gibi Ethereum tabanlı kripto varlıklar kullanılmaktadır.

Decentraland’da kullanıcılar NFT sanat eserlerini takas edebilmekte ya da sanal bir sergi – konsere giriş ücreti olarak kullanabilmektedir. Ayrıca, fiyatları son birkaç yıla göre oldukça yükselen arazi ticaretine girip para kazanabilmektedir. Roblox platformunda ise kullanıcılar, oluşturdukları herhangi bir oyuna erişim için diğer kullanıcılardan ücret talep ederek gelir elde etmektedir.

Metaverse Platformlarının Geleceği Nedir?

Peki Metaverse platformlarının geleceği var mı? Varsa nedir? sorusuna gelecek olursak, gerçek dünya hayatının sanal bir veri deposundan nasıl tecrübe edileceği, deneyimin ne ölçüde gerçekçi bulunacağı ya da gerçekçi olup olmamasının ne kadar değeri olduğu, geliştirmelerin ne kadar süreceği gibi akla gelebilecek yüzlerce sorunun tek bir cevabı var. Metaverse diye bir yer yok! Evet aslında bugüne kadar duyduğunuz gördüğünüz her şey basit birer internet sitesinden ibaret. Çünkü her şirket kendi Metaverse’ünü kuruyor ve tüm bunların bir noktada birleştirileceği ya da kendiliğinden öne çıkan bir platformun hepsini kapsayıcı öngörülüyor.

Blockchain teknolojisi ile birlikte gelişmiş bir çok meta veri tabanındaki platformlar, insanların birbirleri ile etkileşime girmesine olanak sağladı. Artırılmış gerçeklik (AR) sayesinde bu teknolojinin nereye nasıl evrileceği üç aşağı beş yukarı tahmin edilebilir.

Muhasebe ve danışmanlık devi PwC, 2019 küresel ekonomi verilerinde; VR ve AR teknolojilerinin 6,5 milyar dolarlık katkısı olduğunu ve 2030’a kadar bu katkının 1,5 trilyon dolara çıkacağını öngörmektedir.

Metaverse Nedir? Metaverse Projeleri Ve Geleceği… hakkındaki soru işaretlerinizi yanıtlamaya çalıştık. Sizin de konu hakkındaki fikirlerinizi almak ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmeniz adına buradayız.

2 yorum

  • I have been surfing online more than 3 hours these days, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the internet will likely be much more helpful than ever before. “When there is a lack of honor in government, the morals of the whole people are poisoned.” by Herbert Clark Hoover.

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X