Trend Çizgisi Nedir? Trend Çeşitleri

Trend Çizgisi Nedir? Trend Çeşitleri

Sözlük
Şubat 26, 2022 tarafından Regulas
73
Trend Çizgisi Nedir? Trend çizgisi nedir? Trend çizgilerini fiyat grafiklerinde fiyat çubuklarının ya üzerine ya da altına çizilen çizgiler olarak bilinir. Kural olarak da trend çizgileri en az iki ”en düşük” ya da en iki ”en yüksek” fiyat seviyesinin birleştirilmesi ve gelecek fiyat seviyelerine projeksiyon yapılması ile oluşturulmaktadır. Genel tanımında trend çizgilerinin iki noktanın birleştirilmesi
trend-cizgisi-nedir-trend-cesitleri

Trend Çizgisi Nedir?

Trend çizgisi nedir? Trend çizgilerini fiyat grafiklerinde fiyat çubuklarının ya üzerine ya da altına çizilen çizgiler olarak bilinir. Kural olarak da trend çizgileri en az iki ”en düşük” ya da en iki ”en yüksek” fiyat seviyesinin birleştirilmesi ve gelecek fiyat seviyelerine projeksiyon yapılması ile oluşturulmaktadır.

Genel tanımında trend çizgilerinin iki noktanın birleştirilmesi ve gelecek fiyat seviyelerine projeksiyon yapılmasıyla birlikte oluşturuluyordur. Genel tanımı olarak da trend çizgilerinin iki noktasının birleştirilmesi ile çizildiği belirtilmiş olsa bile bu kuralı ”en az üç nokta” olarak güncelliyor olacaktır.

Bu anlattığımız temel bilgiden sonra da trend çizgileri hakkında nelere dikkat etmelisiniz maddeler halinde aşağıda belirttik.

  • Trend çizgileri en az 3 noktayı birleştirmelidir.
  • 3 nokta birleştirilirken diğer fiyat çubuklarını da kesmemesine dikkat edilmelidir.
  • Seçtiğiniz noktaları birbirlerine aşırı yakın ya da aşırı uzak yapmamalısınız.
  • Trend çizgileri ne kadar fazla noktaya temas etmiş olursa o kadar güçlü ve güvenilir olurlar.
  • Trend çizgisinin kırılmadan geçirdiği her süre ne kadar uzun olursa, trend yine o kadar güçlü ve güvenilir olmuş olur.
  • Yukarı trend çizgileri her zaman fiyat çubuklarının diplerine çizilir.
  • Aşağı trend çizgileri de her zaman fiyat çubuklarının tepelerine çizilir.
  • Trend çizgisinin açısı çok dik olursa piyasada normalin dışında alış ya da satış gerçekleşmiştir, bu durumda da trend çzigileri güvenilir olmuyordur.
  • Trend çizgisi çok düşük bir açıyla çizilmiş olursa muhtemelen trend yoktur ve piyasa yatay bir hareketle devam ediyordur.
  • Trend çizgisinin anlık kırılması trendin kalıcı olarak değişeceğinin garantisi vermez.

Şimdi de gelin sizler için hazırlamış olduğumuz trend çeşitlerine bakalım.

Trend Çeşitleri

Artış Trendi (Boğa Trendi)

Artış trendi ya da boğa trendi fiyat grafiğine baktığımız zaman, dalgalanmaların dip noktalarının artış yönünde sıralandığı görülmektedir. Eğilime bakılınca da aşağı taraftan sınırlayan ve fiyat dalgalanmalarının minimum noktalardan geçen bu çizgiye trend çizgisi denilmektedir.

Artış trendi bir piyasada işlemler alış yönünde gerçekleştiğinden fiyat hareketini de aşağı sınıra belirlemesinde büyük önem taşıyor. Fiyatlar trend çizgisini kırdığı zaman eğilim zayıflamaya başlıyor ve buda trendin yönünün değişmesine neden oluyor. Fiyat değişimlerini aşağıdan sınırlayan trend hattı da ”destek çizgisi” olarak adlandırılıyor.

Düşüş Trendi (Ayı Trendi)

Düşüş trendi fiyat dalgalanmalarının zirve noktasından çizilen bir trend hattıdır. Düşüş trendleri düşüş yönünde olmaktadır. Düşüş trendi olduğu zaman fiyat değişimlerinin zirve noktalarından çizilen çizgi direnç hattı olarak adlandırılmaktadır.

Düşüş trendinde yapılan işlemler çoğunlukla satış yönlü olmaktadır. bu nedenle de fiyatın direnç seviyesinden belirlemek büyük bir önem taşımaktadır. Belirlenen fiyatlar direnç çizgisini kırdığı zaman ise trendin zayıflayacağını ve yön değiştireceğini varsaymaktadır.

Yatay Trend

Yatay trend belli bir trend yönünün olmadığını ve fiyat değişimlerinin yatay düzeyde gerçekleştiğini belirten bir trend modelidir.

Bu çeşit trendlerde ise destek ve direnç hatları çizmek mümkündür. Fakat fiyat hareketlerini zaman ve hız açışından da önceden tahmin etmek mümkün olmamaktadır.

Piyasalar da bazen yükseliş bazen de düşüş trendi sonrasında ters yönlü bir harekete geçmek yerine kararsız bir hal alabiliyorlar. Böyle durumlarda da yatay aralıkta yükseliş ve düşüş hareketlerini gözlemliyorlar. Bu durumda ise piyasa yatay bir seyre giriyor ve yatay trend sonlanması ile birlikte tekrardan yükseliş ya da düşüş trendini başlatıyor.

Bugün ki yazımızda sizlere trend çizgisi nedir? Trend çeşitleri nelerdir? Gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Sizin de konu hakkındaki fikirlerinizi almak ve sorularınıza yanıt bulabilmeniz adına buradayız!

Özel Haberler, sitemizde yayınlanan yazılardan haber almak için Twitter, Instagram hesaplarımızı ve Telegram kanalımızı takipte kalın!

Add a comment

Telegram Kanalımızda Günlük Haftalık Kripto Analizleri Başladı!

X